I Turniej Scrabble na Wielkiej Wyspie - 08.03.2013

8 marca 2013r. w naszej szkole odbył się I Turniej Scrabble na Wielkiej Wyspie „Marcowe harce na planszy”.

Cele turnieju to:

• pogłębianie zasobu słów, znajomości zasad ortografii i fleksji,
  • rozwijanie zdolności strategicznego myślenia i planowania taktycznego,
  • ćwiczenie umiejętności gospodarowania czasem,
  • ćwiczenie umiejętności szybkiego podejmowania decyzji, a także zachowania równowagi pomiędzy szybkością a trafnością,
  • propagowanie zasad kulturalnego zachowania i przestrzegania zasad,
  • propagowanie gry w scrabble.

Pomysłodawczynią i główną organizatorką turnieju była p. Czesława Pawłowska, której z pomocą pośpieszyła p. Anna Domaradzka-Żyła. Obie panie to scrabblistki należące do Wrocławskiego Klubu Scrabble „Siódemka”.

Bez pomocy WKS „Siódemka” nie można byłoby takiego turnieju przeprowadzić. Klub m.in. wypożyczył nam zestawy scrabble.

Lecz najważniejszy był nadzór sędziowski nad turniejem.

Sędzią był Pan Grzegorz Wiączkowski - wrocławski scrabblista, zdobywca wielu trofeów oraz sędzia turniejów w Polsce. Na nasze zawody również przybył z pomocą Pan Krzysztof Obremski klubowy mistrz Polski z 2011 roku, wicemistrz Polski oraz zdobywca wielu innych nagród w turniejach ogólnopolskich.

Pierwsza runda nie zapowiadała późniejszych emocji. W miarę upływu czasu i rozgrywania kolejnych rund coraz częściej podczas przerw słychać było dyskusje o rozegranej partii, o położonych na planszy słowach oraz o tym, jak można było zagrać, ale pomysł przyszedł za późno. Na planszach pojawiały się różne słowa, te ogólnie znane i te nieznane, a także te nieistniejące. Organizatorów urzekło słowo ułożone przez ucznia gimnazjum „GIŃCIEŻ”.  Natomiast najdroższym ruchem było ułożenie słów DECHA/DYSZOWY (101 pkt).

Emocje sięgnęły zenitu w ostatniej rundzie. Różnice w czołówce nie były tak duże, aby nie można było np. z dziesiątego miejsca awansować do pierwszej trójki. Liczyły się nie tylko wygrane partie, ale też tzw. „małe punkty”.

Ale zwycięzca mógł być tylko jeden. Został nim Łukasz Goriaczko z LO XI.

Na drugim miejscu uplasował się Maciej Zięba z Gimnazjum nr 13, a Monika Słupska z LO XI była trzecia. Pierwsza trójka, to jedyni uczniowie, którzy nie przegrali żadnej partii, a o kolejności zadecydowały „małe punkty”.

Zwycięzca otrzymał puchar, zdobywcy II i III miejsca nagrody rzeczowe.

Dodatkowo, w związku z tym, że turniej odbywał się w Dniu Kobiet, ufundowano nagrodę rzeczową dla najlepszej zawodniczki turnieju. Została nią Monika Słupska z LO XI. Nagrodzono również „najdroższy ruch”, „najdroższe” słowo związane z matematyką oraz „najdroższe” słowo związane z Dniem Kobiet. Dodatkowo losowo wybrano kilku uczniów, którzy otrzymali drobne upominki.

W turnieju uczestniczyli uczniowie LO XI (17 uczniów), LP 1 (1 uczeń) oraz Gimnazjum nr 13 (10 uczniów), Gimnazjum nr 19 (4 uczniów) i Gimnazjum nr 20 (8 uczniów). W sumie w zawodach brało udział 40 uczniów oraz panie: Anita Jagucka i Anna Domaradzka-Żyła.

Nikt z uczniów nie brał wcześniej udziału w takim turnieju. W ankiecie prawie wszyscy (poza trzema osobami) bardzo wysoko ocenili organizację zawodów, stwierdzili, że są zadowolenie z udziału i chcieliby uczestniczyć w kolejnych edycjach. Kilkoro uczniów sugerowało, że jest za dużo partii do rozegrania. Niestety nie rozgrywa się w scrabble turniejów z mniejszą niż cztery liczbą rund. Około 30% uczestników chętnie wzięłoby udział w zajęciach Kółka Scrabblowego, tyleż samo jest niezdecydowanych. Około 40% nie chce brać udziału w takich zajęciach.

Fotorelacja z turnieju

Trochę historii o scrabble – scrabble na świecie i w Polsce

Uznaje się, iż wynalazcą gry w 1933 roku jest bezrobotny architekt amerykański Alfred Butts. Grę zaczęto sprzedawać po raz pierwszy w roku 1946 pod nazwą Lexiko. Na całym globie sprzedano dotąd ponad 100 mln. kompletów do gry. Działają dziesiątki tysięcy klubów scrabble. Co roku gracze z ponad 30 krajów uczestniczą w mistrzostwach świata.

W Polsce gry oparte na zasadach Scrabble pojawiły się na przełomie lat 70-tych i 80-tych.

I Ogólnopolski Turniej Scrabble pod patronatem tygodnika „Razem” odbył się 11 kwietnia 1987 roku w Warszawie. Od 1993 roku odbywają się Mistrzostwa Polski, a w 1997 roku powstała Polska Federacja Scrabble.

Natomiast 11 maja 1997 odbyły się  I Otwarte Mistrzostwa Wrocławia, a 12 października 1997 — I Otwarte Mistrzostwa Dolnego Śląska.

Wrocławski Klub Scrabble „Siódemka”

W roku 2002 (a dokładnie  2002-01-24 21:00)  na forum scrabblowym pojawia się wątek zatytułowany „Klub scrabble‘owy we Wrocławiu!

Zapraszam wszystkich na spotkanie organizacyjne pierwszego klubu

scrabble'owego we Wrocławiu!

Odbędzie się ono w tę sobotę, tj. 26 stycznia, o godzinie 11.00 w Ośrodku

Działań Twórczych "Światowid" przy ul. Sempołowskiej 54A (na Biskupinie

niedaleko pętli tramwajowej 1, 2, 4, 10).

W planach mamy organizację turnieju w każdą sobotę, istnieje także możliwość spotykania się w ciągu tygodnia. Wszelkie pomysły dotyczące działalności tego klubu mile widziane.

Do zobaczenia”

To był początek Wrocławskiego Klubu Scrabble „Siódemka”. I ten początek był na Wielkiej Wyspie!

Wrocławskie turnieje po zawiązaniu się klubu "Siódemka"

21 - 22 IX 2002 — II Mistrzostwa Dolnego Śląska

21 - 22 X 2006 - II Mistrzostwa Wrocławia

27 I 2007 -  V-lecie Wrocławskiego Klubu Scrabble Siódemka