Zespół Szkół nr 19

we Wrocławiu
 
Menu
Dla gimnazjalistów
Kalendarz szkolny
Rok szkolny 2017/2018

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2017/2018

Korowód Nadziei

Szkolna liga lekkoatletyczna

Zajęcia integracyjne w LO XI

Wrocławski program wspierania uzdolnionych PROMEVERE TALENTA

Wybory do Młodzieżowej Rady Miasta Wrocławia 

XX Dolnośląski Festiwal Nauki 2017

Zawody w boule

Wymagający nauczyciel to lubiany nauczyciel

Nagroda prezydenta Wrocławia

Szkolne otrzęsiny

Przygotowanie do Święta Patrona Szkoły

Święto Patrona

Mistrzostwa Szkoły w Szachach

Wycieczka do huty szkła

Bieg wild run

 Radosna Parada Niepodległości

Konkurs angielski

Mistrzostwa Wrocławia Gimnazjum i Liceum w Szachach

Kampania edukacyjna HIV/AIDS

Obchody Święta Niepodległości 

Charytatywny Bieg Mikołajkowy dla Fundacji na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową

XX Konkurs Plastyczny

Licealiada w siatkówce

Pokaz mundurów 

Uroczystość upamiętniająca ofiary stanu wojennego

Made in Wroclaw 

V Mikołajkowy Turniej w Bule

Kiermasz Wigilijny  

Athletic Sport Winter Cup 2017

 Halowe Mistrzostwa Dolnego Śląska w Lekkiej Atletyce

Polonez dla Fredry

Zawody w tenisie stołowym 

Onkologika

Nasi uczniowie na UW

Targi edukacyjne

Destination Imagination

Destination Imagination cd

Destination Imagination cd1

Destination Imagination cd2

Ośmiu Wspaniałych

Bieg

Dzień Zdrowia Kobiety

Dni OtwartE Uniwersytetu Medycznego

Biegi przełajowe

Biegi przełajowe2 

Dni poezji śpiewanej

Zajęcia biblioterapeutyczne

VII Wojewódzki Przegląd Twórczości w Języku Niemieckim

78 rocznica zbrodni katyńskiej

Test coopera

Orzeł Biały

Wiosenny Turniej Szachowy dla Gimnazjalistów

Zakończenie roku szkolnego dla maturzystów

Orzeł Biały Nasza Duma

Goście z Włoch

Język polski

MATURA 2015

LEKTURY „Z GWIAZDKĄ”

(Bez ich dokładnej znajomości nie będzie możliwe zdanie matury!)

 

GIMNAZJUM

*Jan Kochanowski – wybrane fraszki, Treny (V, VII, VIII)

*Ignacy Krasicki – wybrane bajki

*Aleksander Fredro – Zemsta

*Adam Mickiewicz – Dziady  cz. II

*Henryk Sienkiewicz – wybrana powieść historyczna (Quo vadis, Krzyżacy lub Potop)

 

LICEUM

*Bogurodzica

*Jan Kochanowski – wybrane pieśni, treny (inne niż w gimnazjum) i psalm

*Adam Mickiewicz – Dziady cz. III, Pan Tadeusz

*Bolesław Prus – Lalka

*Stanisław Wyspiański – Wesele

*Bruno Schulz – wybrane opowiadanie

*Witold Gombrowicz – Ferdydurke

LISTA LEKTUR OBOWIĄZUJĄCYCH NA MATURZE 2014

LISTA LEKTUR OBOWIĄZUJĄCYCH NA MATURZE 2014

na poziomie podstawowym:

1. Literatura polska

  • Bogurodzica w kontekście poezji średniowiecznej
  • Jan Kochanowski – fraszki, pieśni i treny (wybór)
  • Jan Andrzej Morsztyn – wybór wierszy
  • Daniel Naborowski – wybór wierszy
  • Wacław Potocki – wybór wierszy
  • Ignacy Krasicki – bajki, satyry (wybór), Hymn do miłości ojczyzny
  • Adam Mickiewicz – Romantyczność
  • Adam Mickiewicz Pan Tadeusz
  • Adam Mickiewicz Dziady cz. III
  • Juliusz Słowacki Kordian: akt I, akt II, akt III sc. 5 i 6
  • Zygmunt Krasiński Nie-Boska komedia: część I, część III (scena w obozie rewolucji), część IV (scena w obozie arystokracji i scena finałowa)
  • Adam Mickiewicz – wybór wierszy
  • Juliusz Słowacki – wybór wierszy
  • Cyprian Kamil Norwid – wybór wierszy
  • Bolesław Prus Lalka
  • Eliza Orzeszkowa Nad Niemnem – fragmenty z tomu III: rozmowa Andrzejowej
  • Korczyńskiej z synem, rozmowa Benedykta Korczyńskiego z synem
  • Eliza Orzeszkowa Gloria victis
  • Maria Konopnicka Mendel Gdański
  • Bolesław Prus Kamizelka
  • Henryk Sienkiewicz Potop
  • Kazimierz Przerwa-Tetmajer – wybór wierszy
  • Jan Kasprowicz – wybór wierszy
  • Leopold Staff – wybór wierszy z różnych epok
  • Stanisław Wyspiański Wesele
  • Władysław Stanisław Reymont Chłopi (t. I)
  • Stefan Żeromski Ludzie bezdomni
  • Stefan Żeromski Przedwiośnie
  • Witold Gombrowicz Ferdydurke – rozdz. II, III, VI, VII, VIII, IX, X, XII, XIV
  • Zofia Nałkowska Granica
  • Tadeusz Borowski Pożegnanie z Marią (Pożegnanie z Marią, U nas, w Auschwitzu ...,
  • Proszę państwa do gazu, Bitwa pod Grunwaldem)
  • Gustaw Herling-Grudziński Inny świat
  • Bolesław Leśmian – wybór wierszy
  • Julian Tuwim – wybór wierszy
  • Maria Pawlikowska-Jasnorzewska – wybór wierszy
  • Czesław Miłosz – wybór wierszy
  • Krzysztof Kamil Baczyński – wybór wierszy
  • Tadeusz Różewicz – wybór wierszy
  • Zbigniew Herbert – wybór wierszy
  • Miron Białoszewski – wybór wierszy
  • Wisława Szymborska – wybór wierszy
  • Stanisław Barańczak – wybór wierszy
  • Jan Twardowski – wybór wierszy
  • Sławomir Mrożek Tango
  • Hanna Krall Zdążyć przed Panem Bogiem

Uwaga:

Wymagana jest także znajomość kontekstów biblijnych, antycznych i innych.

2. Literatura powszechna

  • Sofokles Król Edyp
  • Horacy – wybór pieśni
  • William Szekspir Makbet
  • Molier Świętoszek
  • Jan Wolfgang Goethe Cierpienia młodego Wertera
  • Fiodor Dostojewski Zbrodnia i kara
  • Joseph Conrad Jądro ciemności
  • Albert Camus Dżuma

 na poziomie rozszerzonym

jak na poziomie podstawowym, a ponadto:

1. Literatura polska

  • Jan Kochanowski Treny
  • Juliusz Słowacki Kordian
  • Witold Gombrowicz Trans-Atlantyk
  • Maria Kuncewiczowa Cudzoziemka
  • Stanisław Ignacy Witkiewicz Szewcy

2. Literatura powszechna

  • Dante Boska Komedia – fragmenty Piekła
  • Jan Wolfgang Goethe Faust – część I: fragmenty sceny w pracowni (rozmyślania Fausta o sobie i swoim życiu, rozmowa z Mefistofelesem)
  • Franz Kafka Proces
  • Michaił Bułhakow Mistrz i Małgorzata

Uwaga:

Tematy na poziomie rozszerzonym będą zobowiązywać do analizy i interpretacji utworów spoza wyżej wymienionych, ale utrzymanych
w znanej uczniom poetyce lub konwencji.

[ Cookies - info ]Oprogramowanie CMS: DragoN-NogarD © ( www: http://nogard.pl )