Zespół Szkół nr 19

we Wrocławiu
 
Menu
Dla gimnazjalistów
Kalendarz szkolny
Nobel z Fizyki 2015

To odkrycie zmieniło nasze rozumienie najgłębszych tajników materii i może się okazać kluczowe dla naszego pojmowania Wszechświata - uzasadnił swoją decyzję Komitet Noblowski.

Japończyk Takaaki Kajita (ur. 1959) i Kanadyjczyk Arthur B. McDonald (ur. 1943 r.) podzielą się po równo kwotą 8 mln koron szwedzkich (ok. 855 tys. euro). Kajita pracuje na Uniwersytecie Tokijskim, a McDonald jest emerytowanym profesorem na Uniwersytecie Queen's w Kingston (Kanada).

Neutrina to cząstki elementarne, które są niemal nie do powstrzymania – potrafią przenikać przez nasze ciała, ziemię, skały, wodę. Są obojętne elektrycznie i słabo oddziałują z materią, dlatego ich badanie jest niezwykle trudne.

Oscylacja, czyli zmiana neutrin z elektronowych w mionowe i taonowe dowodzi, że ta niezwykle przenikliwa cząsteczka wbrew dotychczasowym założeniom ma jednak masę, choć bardzo małą – tego właśnie dowiedli zdobywcy tegorocznej Nagrody Nobla z fizyki.

Neutrina powstają zarówno w reaktorach jądrowych czy na Słońcu, jak i w ziemskiej atmosferze pod wpływem promieniowania kosmicznego. Powstają nawet w naszych ciałach - podczas rozpadu promieniotwórczych izotopów potasu. W każdej sekundzie przenikają nas biliony neutrin - niektóre powstałe przed miliardami lat - ale nie da się tego poczuć. Mogą przenikać na wylot przez ołowiane ściany, a nawet przez gwiazdy i planety.

Ponieważ neutrina nie mają ładunku elektrycznego i są niezwykle przenikliwe, bardzo trudno je wykryć. Konieczne są skomplikowane urządzenia, na przykład takie, jak japoński detektor Super–Kamiokande ulokowany w kopalni niedaleko miejscowości Kamioka w Japonii, który waży 50 000 ton.

Właśnie dzięki temu detektorowi naukowcy zauważyli, że ze Słońca nie dolatuje do Ziemi tyle neutrin, ile wynikałoby z teoretycznych założeń – brakuje aż dwóch trzecich. Zjawisko udało się wyjaśnić dopiero na przełomie tysiącleci. Najpierw, w 1998 r., Takaaki Kajita wykazał, że powstające w atmosferze pod wpływem promieniowania kosmicznego neutrina zmieniają „tożsamość”, zanim trafią do Super–Kamiokande. Było to tak zwane zjawisko oscylacji.

Tymczasem grupa badawcza z Kanady, kierowana przez Arthura B. McDonalda, pracująca w kanadyjskim Sudbury Neutrino Observatory wykazała, że neutrina (konkretnie neutrina elektronowe) powstające na Słońcu nie zanikają w drodze na Ziemię. Także i one zmieniały tożsamość w drodze ze Słońca na naszą planetę.

Odkrycie zjawiska oscylacji neutrin dowiodło, że te cząstki - przez dziesięciolecia uważane za pozbawione masy - jednak ją mają (choć to bardzo mała masa). Oznacza to, że dotychczasowy Model Standardowy, wyjaśniający wzajemne oddziaływania cząstek tworzących Wszechświat, trzeba zmodyfikować. Odkrycia dotyczące neutrin mogą zmienić nasze poglądy na przeszłość, strukturę i przyszłość Wszechświata.

Wyniki szkolnego Konkursu z Fizyki dla klas I

 

 

 

 

 

WYNIKI SZKOLNEGO KONKURSU Z FIZYKI

 

 

DLA KLAS I

 

 

 

                                             I MIEJSCE:  Piotr Koziak – 1a

 

                                             II MIEJSCE: Ula Kawalec – 1b, Patrycja Tomaszewska – 1a

 

                                             III MIEJSCE: Dominika Maćków – 1a, Ola Kałuzińska – 1b

 

                                             IV MIEJSCE: Sara Ławrynowicz – 1a

 

 

                                                                                         GRATULUJEMY!!!

 

 

14 marca 1879 roku urodził się Albert Einstein

Do legendy przeszła jego rozmowa z mocno zdiwionym studentem, który niegdyś powidział:

"Panie profesorze, pytania na tegorocznym egzaminie były takie same jak w latach poprzednich!

 To prawda - odpowiedział na to Einstein - lecz w tym roku odpowiedzi są zupełnie inne"

 

Szkolne Warsztaty Astronomiczne w LO XIII

Szkolne Warsztaty Astronomiczne,

Instytut Astronomiczny Uniwersytetu Wrocławskiego

oraz

Zakład Fizyki Słońca Centrum Badań Kosmicznych PAN

Zapraszają uczniów, nauczycieli oraz wszystkich zainteresowanych na cykl wykładów popularnonaukowych z astronomii prowadzonych przez pracowników naukowych Instytutu Astronomicznego Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Zakładu Fizyki Słońca Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk.

Wykłady będą odbywały się w czwartki, w auli LO Nr XIII

ul. gen. Józefa Haukego-Bosaka 33-37,Wrocław,

o godzinie 17:00.

Program:

28 listopada 2013  „Rok komet” - dr Tomasz Mrozek

12 grudnia 2013     „Komety - międzyplanetarni wędrowcy” - dr Sylwester Kołomański

16 stycznia 2014    „Lecieć, ale dokąd?” - dr Joanna Molenda-Żakowicz

6 lutego 2014         „Galaktyka i jej bliskie sąsiedztwo” - dr Marek Stęślicki

20 marca 2014       „W jakim Wszechświecie żyjemy?” - dr Ewa Niemczura

10 kwietnia 2014   „Czy Słońce to spokojna gwiazda?” - dr hab. prof. U.Wr. Arkadiusz Berlicki

22 maja 2014         „Jak uniknąć losu dinozaurów?” - dr Paweł Preś

Zapraszamy

Dyrektor Zespołu Szkół Nr 5                                                           Koordynator SWA

mgr Grzegorz Żakowicz                                                                   mgr Urszula Spałka

Nagroda Nobla 2013: Peter Higgs i Francois Englert laureatami w dziedzinie fizyki

Nagroda Nobla 2013:

Peter Higgs i Francois Englert laureatami w dziedzinie fizyki

Królewska Szwedzka Akademia Nauk przyznała nagrodę dwóm badaczom. Jednym z nich jest Brytyjczyk, profesor Peter Higgs, drugim pochodzący z Belgii Francois Englert.

Nagrodzeni naukowcy od lat 60. badali cząstki elementarne, czyli najmniejsze składniki materii i całego wszechświata. Już wtedy wyliczyli, że musi istnieć jeszcze jedna tajemnicza cząstka, której brakowało w tak zwanym Modelu Standardowym. Model Standardowy to opis istniejących cząstek i sił. Poszukiwania tej tajemniczej cząstki trwały prawie pół wieku. Jej istnienie potwierdzono w zeszłym roku w europejskim ośrodku CERN. Ta - jak się ją nazywa potocznie - cząstka Higgsa sprawia, że inne cząstki w ogóle mają masę. Bez niej nie istnieliby ani ludzie, ani planety, ani nasz Wszechświat.

Spotkanie organizacyjne uczestników Kółka Fizycznego

Spotkanie  organizacyjne uczestników Kółka Fizycznego odbędzie się we wtorek 8 października na długiej przerwie (godz. 12.25)

w sali 107.

Zapraszam wszystkich chętnych!

Zaproszenie na wykład

 

Grupa Twórcza Quark Pałacu Młodzieży w Katowicach oraz
Stowarzyszenie „Z Nauką w Przyszłość” zapraszają

10 października 2013
na wykłady:
dr hab. Stanisława Dubera

z Uniwersytetu Śląskiego

„Węgiel, nanotechnologia i magazynowanie energii”
       Zapotrzebowanie na źródła energii elektrycznej dla mobilnych urządzeń (telefony, laptopy) stale wzrasta. Względy ekologiczne wymagają  aby w  samochodach  zastosować  napęd  elektryczny. 
Od wydajności i pojemności źródła energii elektrycznej zależy funkcjonalność  i użyteczność wielu z tych urządzeń. Problem magazynowania energii elektrycznej jest jednym z ważniejszych do rozwiązania  problemów  naukowych.  W  referacie  przedstawiona  będzie  krótka  historia  odkrycia,  otrzymywania i własności nanomateriałów  węglowych  (fulerenów,  nanorurek węglowych  i grafenu) oraz poglądy  na  strukturę węgla aktywnego. Duża uwaga  będzie  poświęcona  roli  nanomateriałów  węglowych  w konstrukcji urządzeń do wytwarzania i przechowywania energii elektrycznej (ogniwa paliwowe, baterie litowo-jonowe, polimerowe baterie fotowoltaiczne, superkondensatory, magazynowanie wodoru i metanu). Na przykładzie superkondensatorów będzie omówiona ich rola
w rozwoju ekologicznych środków transportu (samochód o napędzie elektrycznym lub hybrydowym).

                                                            GODZINA 10.00

dr hab. prof. UŚ Marcina Kostura

z Uniwersytetu Śląskiego

„Proste  modele ze  złożonym  zachowaniem:  o teorii chaosu w ekologii.”
W  latach siedemdziesiątych  XX wieku, na Uniwersytecie  w  Oxford, Robert  May opublikował artykuł  w   prestiżowym  "Nature",  pod  prowokującym   tytułem   "Proste  modele   matematyczne  z  bardzo skomplikowaną dynamiką". W  tej pracy został przedstawiony model   w  którym  liczebność  populacji pewnego   gatunku   była   funkcją    kwadratową    liczebności  z  poprzedniego  roku.  Mimo  pozornej  trywialności,  jest  to  jedna  z  najczęściej  cytowanych  prac  z  teoretycznej ekologii.
Co wzbudziło  tak  wielkie  zainteresowanie  w  tej  pracy?  Jakie tajemnice kryje funkcja kwadratowa?
 Co ma to wspólnego z teorią chaosu?

                                                                     GODZINA 11.15                                                                                                               


PO WYKŁADACH ZAPRASZAMY NA POKAZY DOŚWIADCZEŃ Z FIZYKI!
W programie m.in.:
Niezwykła ciecz – właściwości ciekłego azotu, wpływ niskich temperatur na  właściwości mechaniczne ciał, Elektrostatyczny „jeż” – doświadczenia z generatorem van de Graffa

Wykłady i pokazy odbędą się w sali wykładowej,
w ŚLĄSKIM MIĘDZYUCZELNIANYM CENTRUM EDUKACJI I BADAŃ INTERDYSCYPLINARNYCH
Instytut Fizyki Uniwersytetu Śląskiego): Chorzów, ul. 75 Pułku Piechoty 1. Szczegóły dojazdu na stronie www.gtquark.pl

 

 

Proszę zgłosić swój udział na adres: pracownia@gtquark.net

Zaproszenie na wykład

Grupa Twórcza Quark Pałacu Młodzieży w Katowicach oraz
Stowarzyszenie „Z Nauką w Przyszłość” zapraszają

24 października 2013

na wykłady:

dr inż. Jarosława Sikorskiego

z Politechniki Śląskiej

„Energia jądrowa jakiej nie znacie”.

Czy tak rzeczywiście będzie?  Co to jest promieniowanie jonizujące?  Tak czy nie energetyce jądrowej? Czy Czarnobyl to największa katastrofa czy największy blef XX w.?  Jak to z Fukushima było? Jak wyglądałoby życie bez zdjęć rentgenowskich? Na powyższe i wiele innych pytań spróbujemy znaleźć odpowiedź w czasie naszego spotkania. Słuchacze otrzymają podstawowa wiedzę teoretyczna i praktyczną dotyczącą radioizotopów. Sięgniemy do dalszej i współczesnej historii problematyki atomowej. Spróbujemy zastanowić się czy problemy związane z obawą przed energetyką jądrową maja swoje uzasadnienie czy są tylko "wyssane z palca".

GODZINA 10.00

prof. dr hab. Marka Zrałka

z Uniwersytetu Śląskiego

„W jakim stopniu wykrycie cząstki Higgsa pozwoli zrozumieć genezę masy materii?”

Ostatnie wyniki z dwóch eksperymentów w LHC praktycznie potwierdzają istnienie cząstki Higgsa. Spowodowało to ponowną intensywną dyskusje o pochodzeniu masy. Chodzi o „skromną” część (5 %) masy Wszechświata, o materię świecącą, a więc wszystko to, co we Wszechświecie bezpośrednio obserwujemy. Być może, że w niedługim czasie uzyskamy pełną odpowiedź na pytania stawiane od czasów Newtona-co jest źródłem masy tej widzialnej części materii Wszechświata? Wszystko wskazuje na to, że w bardzo dużej części znamy to źródło. Chromodynamika kwantowa na siatce pozwala wyzna-czyć ponad 95 procent masy dowolnego ciała. Pozostała część to skala naszej obecnej niewiedzy. Panuje przekonanie, że odkrycie cząstek Higgsa doprowadzi nas do ostatecznego rozwiązania problemu.

Czy tak rzeczywiście będzie?

GODZINA 11.15

 

PO WYKŁADACH ZAPRASZAMY NA POKAZY DOŚWIADCZEŃ Z FIZYKI!
W programie m.in.:
Niezwykła ciecz – właściwości ciekłego azotu, wpływ niskich temperatur na  właściwości mechaniczne ciał, Elektrostatyczny „jeż” – doświadczenia z generatorem van de Graffa

Wykłady i pokazy odbędą się w sali wykładowej,
 w ŚLĄSKIM MIĘDZYUCZELNIANYM CENTRUM EDUKACJI I BADAŃ INTERDYSCYPLINARNYCH
Instytut Fizyki Uniwersytetu Śląskiego): Chorzów, ul. 75 Pułku Piechoty 1. Szczegóły dojazdu na stronie www.gtquark.pl

Proszę zgłosić swój udział na adres: pracownia@gtquark.net

Zaproszenie na wykład

Grupa Twórcza Quark Pałacu Młodzieży w Katowicach oraz
Stowarzyszenie „Z Nauką w Przyszłość” w Pałacu Młodzieży w Katowicach zapraszają

31 października 2013
na wykłady:

dr hab. inż. Jacek Pawlyta

z Politechniki Śląskiej

„Zastosowania izotopowej spektrometrii mas”
       W czasie wykładu przedstawione zostaną pojęcia takie jak atom, pierwiastek, izotop, układ okresowy pierwiastków. Zaprezentowane zostaną informacje na temat naturalnych lekkich izotopów stabilnych oraz radioizotopów znajdujących się na Ziemi. Omówione zostaną przyczyny istnienia różnych izotopów tego samego pierwiastka. Wymienione oraz omówione zostaną przyczyny zróżnicowania składu izotopowego pierwiastków w różnych środowiskach na Ziemi. Opisane zostaną metody przygotowania próbek naturalnych do badania składu izotopowego. Przedstawione zostaną różne metody wyznaczania składu izotopowego: izotopowa spektrometria mas z elektromagnetyczną separacją jonów oraz spektrometria mas z wykorzystaniem absorpcji światła. Wspomniane zostaną nowe kierunki rozwoju izotopowej spektrometrii mas oraz jej zastosowania w różnych czasami bardzo zaskakujących dziedzinach.

 GODZINA 9.30

dr hab. inż. Adama Michczyńskiego

z Politechniki Śląskiej

  „Jak siła Coriolisa kształtuje klimat na Ziemi?”
Temat pokazuje związek pomiędzy zjawiskiem fizycznym (występowaniem w układach nieinercjalnych siły Coriolisa), a procesami zachodzącymi w atmosferze i hydrosferze Ziemi (cyrkulacja atmosferyczna i prądy oceaniczne), które w istotny sposób kształtują klimat naszej planety. Wykład  pokaże związki pomiędzy różnymi dziedzinami nauki, a w szczególności przejście od fizyki do opisu elementów funkcjonowania przyrody (od fizyki do ekologii).      
                                                                      GODZINA 11.00                                                                                                               

PO WYKŁADACH ZAPRASZAMY NA POKAZY DOŚWIADCZEŃ Z FIZYKI!
W programie m.in.:
Niezwykła ciecz – właściwości ciekłego azotu, wpływ niskich temperatur na  właściwości mechaniczne ciał, Elektrostatyczny „jeż” – doświadczenia z generatorem van Graffa

 

Wykłady i pokazy odbędą się w sali wykładowej,
w ŚLĄSKIM MIĘDZYUCZELNIANYM CENTRUM EDUKACJI I BADAŃ INTERDYSCYPLINARNYCH
Instytut Fizyki Uniwersytetu Śląskiego): Chorzów, ul. 75 Pułku Piechoty 1. Szczegóły dojazdu na stronie www.gtquark.pl

Wstęp wolny

 

Proszę zgłosić swój udział na adres: pracownia@gtquark.net                                                                                                 Darowizny na konto:

Zgłoszenie powinno zawierać:  

 Stowarzyszenie "Z Nauką w Przyszłość" Katowice, Mikołowska 26

nazwę szkoły, listę uczestników oraz imię i nazwisko opiekuna i nr tel. kontaktowego 

Multi Bank 78 1140 2017 0000 4502 1197 1712

   UWAGA! Liczba miejsc ograniczona! Obowiązuje kolejność zgłoszeń z dopiskiem: “wykład fizyki”

Sprawdź sam siebie!!!

Sprawdź sam siebie!!!

Polecam do ćwiczeń arkusze maturalne wydawnictwa ZamKor oraz klucz rozwiązań na danym poziomie.

Jeszcze raz wszystkim zainteresowanym sprawdzeniem swojej wiedzy z zakresu fizyki i astronomii proponuję analizę arkuszy maturalnych na stronie www.oke.wroc.pl

opis dokumentutypdata

EMOT wyniki 2012

png06-05-2013[ Pobierz ]
2 kB

Arkusz podstawowy ZamKor

pdf06-05-2013[ Pobierz ]
1 178 kB

Arkusz rozszerzony ZamKor

pdf06-05-2013[ Pobierz ]
409 kB

Odpowiedzi podstawowy ZamKor

pdf06-05-2013[ Pobierz ]
224 kB

Odpowiedzi rozszerzony ZamKor

pdf06-05-2013[ Pobierz ]
251 kB
Ćwiczea przygotowujące do matury.

Wszystkim uczestnikom rozszerzenia z fizyki polecam zadania w ramach ćwiczeń przygotowujących do matury.  Zadania sukcesywnie będą pojawiały się na stronie szkoły i na gazetce korkowej przy gabinecie 107.

Oto I seria:  ( zadania)

opis dokumentutypdata

Fizyka2015 informator maturalny

pdf07-10-2013[ Pobierz ]
894 kB

Karta wzorów i stałych z Biologii, Chemii, Fizyki

pdf07-10-2013[ Pobierz ]
452 kB

Lista zadań

pdf12-09-2012[ Pobierz ]
245 kB
Wielki wybuch ....

Wielki wybuch czyli początek wszystkiego! Czyli jak uczniowie klas pierwszych zmierzyli się z tym tematem.

opis dokumentutypdata

Wielki wybuch czyli początek wszystkiego!

pptx28-11-2012[ Pobierz ]
3 848 kB

Teoria Wielkiego Wybuchu 1

pptx06-05-2013[ Pobierz ]
2 887 kB

Teoria Wielkiego Wybuchu 2

pptx06-05-2013[ Pobierz ]
1 829 kB

Teoria Wielkiego Wybuchu 3

pptx06-05-2013[ Pobierz ]
2 015 kB

Teoria Wielkiego Wybuchu 4

ppt06-05-2013[ Pobierz ]
1 409 kB
Projekty z Fizyki cd

Cyklicznie w murach naszej szkoły odbywają się zajęcia z fizyki w ramach projektu „Fizyka jest ciekawa” prowadzone przez nauczycieli akademickich.

Tym razem mieliśmy zaszczyt gościć prof. Marka Nowickiego, który przybliżył

nam temat „ Skaningowa mikroskopia tunelowa” .

Oto kilka chwil z tego spotkania zatrzymanych w kadrze:

opis dokumentutypdata
Skaningowa mikroskopia tunelowa
pptx02-04-2012[ Pobierz ]
1 007 kB
Projekty z fizyki

 

W ramach rozszerzenia z fizyki uczniowie klas III prezentują zdobyte informacje dotyczące budowy i ewolucji Wszechświata.

 Oto kilka prezentacji:

opis dokumentutypdata
Teoria powstania i kształtowania się Wszechświata
ppsx13-01-2012[ Pobierz ]
3 807 kB
Budowa słońca
ppsx13-01-2012[ Pobierz ]
1 196 kB
Budowa Galaktyk
ppsx07-02-2012[ Pobierz ]
4 284 kB
Etap II Wojewódzki Konkursu "Fizyka jest ciekawa"

12 października odbył się Etap II- Wojewódzki Konkursu „ Fizyka jest ciekawa”.

Naszą szkołę reprezentowali:

Krzysztof Figiel, Kacper Maziak, Robert Zimnoch, Władek Kopczyński oraz Patryk Piechocki.

Panowie zmierzyli się z następującymi zadaniami:

 

Czytaj dalej  spróbuj i Ty swoich możliwości   U.Dziekan

Wycieczka do planetarium w Chorzowie

Niezapomnianych wrażeń dostarczyła nam wycieczka do Planetarium w Chorzowie, którą odbyliśmy z panią Dziekan

3 listopada w ramach projektu „Fizyka jest ciekawa”.

Zachęcamy wszystkich do podziwiania nieba nocą

                                                                                                                                    Koło Naukowe

Wyniki konkursów w ramach Festiwalu Nauki

Nasi  uczniowie wzięli udział w dwóch konkursach: „Człowiek – Technika – Architektura. 100 – lecie Uczelni Technicznych we Wrocławiu” oraz   „Czar miejsca/ Magia Przestrzeni” . Były to: Magdalena Dobrzańska z klasy 2c oraz Joanna Gieża i Ewelina Chmielewska z klasy 1a.

Gratulujemy wszystkim uczestniczkom, a szczególnie Joasi, która została wyróżniona w konkursie „Czar miejsca/ Magia Przestrzeni” kategoria malarstwo.

Joasia odebrała swoje wyróżnienie podczas Galii wieńczącej zakończenie XIII Dolnośląskiego Festiwalu Nauki.

Wszyscy laureaci Festiwalu zostali uwiecznieni na pamiątkowych zdjęciach z szacownym gremium.

laureaci_1

Projekt edukacyjny - "Fizyka jest ciekawa"

fizyka_jest_ciekawa

Dokumenty zgłoszeniowe do pobrania.

Można pobrać komplet 3 dokumentów lub pojedynczo brakujące dokumenty.

opis dokumentutypdata
Komplet dokumentów zgłoszeniowychpdf22-01-2010[ Pobierz ]
376 kB
Formularz zgłoszeniowy uczniapdf22-01-2010[ Pobierz ]
149 kB
Pisemna zgoda rodziców/prawnych opiekunów na uczestnictwo w projekciepdf22-01-2010[ Pobierz ]
294 kB
Oświadczenie rodzica uczestnika projektu o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych
pdf22-01-2010[ Pobierz ]
198 kB
[ Cookies - info ]Oprogramowanie CMS: DragoN-NogarD © ( www: http://nogard.pl )